Izolacja do zadań specjalnych
Dach dachowi nierówny, ale nie patrząc na to, jak wybujała byłaby fantazja architekta, nikt nie podejrzewałby, że w domu pokrytym niebanalnym dachem, będzie zimno i nieprzyjemnie. W praktyce termoizolacja dachu o wielu płaszczyznach to wyzwanie, z którym poradzi sobie najlepiej izolacja natryskowa.
Latem gorąco, zimą przenikający chłód – ten, kto może tak powiedzieć o warunkach panujących na swoim poddaszu, prawdopodobnie ma problem ze źle wykonanym dociepleniem poddasza. Izolacja pełna mostków cieplnych zdarza się często, co usprawiedliwić można faktem, iż solidne ocieplenie poddasza nie jest takie proste. Zarówno wybór techniki wykonania izolacji, jak i zastosowanego w tym celu materiału, powinien uwzględniać stopień skomplikowania konstrukcji więźby dachowej. Nie bez znaczenia są także obciążenia, jakie w okresie zimowym, przy zalegającym śniegu, musi wytrzymać dach. Źle wykonana izolacja wprowadzi do naszego domu nie tylko nieodpowiednią temperaturę, ale także przecieki pod pokryciem dachowym.
Docieplanie poddasza niemal zawsze wiąże się z ryzykiem popełnienia błędu, ale skomplikowany dach to miejsce szczególnie trudne do zaizolowania, więc jeśli zdecydujemy się na bardziej tradycyjny materiał, czyli styropian albo piankę, osiągnięcie skutecznej izolacji będzie utrudnione. Najgorsze dla wykonawców izolacji są dachy o skomplikowanych konstrukcjach, czyli takie, które posiadają wiele płaszczyzn o różnych kątach nachylenia, dużo połączeń konstrukcyjnych, okna dachowe, lukarny czy wykusze. Ocieplanie takiego dachu tradycyjną metodą to wyzwanie, gdyż wymaga od ekipy wykonującej izolację wielokrotnego docinania materiału, który pyli, znacznie pogarszając komfort pracy. Tak utrudnione warunki pracy zmuszają do przyspieszenia jej tempa, a to odbywa się często kosztem efektywności termicznej ocieplenia (niechcianym efektem może być przykładowo nieszczelność na połączeniach ściany kolankowej budynku z połacią dachu).
Dobrze wykonane ocieplenie poddasza powinno być przede wszystkim wolne od szczelin. Taki efekt w stu procentach można osiągnąć jedynie metodą natryskową wykorzystującą piankę poliuretanową, która znacznie zwiększa swą objętość w miejscu aplikacji, docierając tym samym do każdej, nawet najdrobniejszej szczeliny. Pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się w ocieplaniu poddaszy o skomplikowanym kształcie więźby dachowej. Bez problemu dociera także w miejsca złączeń krokwi.
Skuteczna izolacja pianką wiąże się z „gratisami” w postaci izolacji akustycznej oraz bariery dla wilgoci. Pianka poliuretanowa dzięki swej paroprzepuszczalności nie zatrzymuje wody, chroniąc tym samym budynek od powstawania grzybów i pleśni. Zastosować ją można także od zewnątrz budynku, wówczas stanowić będzie dodatkową hydroizolację.
Tim Glover
Sed tincidunt scelerisque sem. Sed et erat nulla facilisi. Sed urna erat vehicula scele risque gravida et scelerisque in metus.Stephanie Joys
Nunc luctus metus in orci porttitor, eu rhoncus diam fringilla. Pellentesque tincidunt elementum tortor