Czym jest współczynnik przewodnictwa cieplnego?
Wybierając rodzaj ocieplenia poddasza, nie sposób ominąć informację o współczynniku przewodności cieplnej. Czym jest lambda wyrażana grecką literą „λ” i co powinieneś o niej wiedzieć, by mądrze wybrać materiał izolacyjny?
Lambda (λ), czyli współczynnik przewodnictwa cieplnego, to jeden z podstawowych parametrów mierzonych w laboratoriach badających wyroby izolacyjne. Jak sama jego nazwa wskazuje, określa on termoizolacyjność badanego materiału, czyli mówi o zdolności substancji do przewodzenia ciepła. Każdemu, kto planuje ocieplenie poddasza, zależy na ograniczeniu utraty ciepła, dlatego podczas poszukiwań najlepszej metody na docieplanie poddaszy warto pamiętać, że im niższa wartość lambdy, tym lepsza izolacyjność cieplna.
Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, parametry termoizolacyjności wyrobów izolujących mierzone są w naszym kraju tak samo, jak w pozostałych krajach UE. Oznacza to, że wystarczy raz zapamiętać, że materiał z niższą lambdą lepiej zabezpiecza przed utratą ciepła, by móc samodzielnie ocenić właściwości wyrobów izolacyjnych dostępnych w niemal całej Europie.
Wartości współczynnika λ podawane są w jednostce W.m-1.K-1 (wat na metr kelwin). Ponieważ lambda cechuje materiał, a nie produkt, wartość tego parametru jest stała dla materiałów termoizolacyjnych bez względu na grubość ich warstwy.
Szukając optymalnej metody ocieplania poddaszy, powinniśmy postawić na materiał o niskim współczynniku przewodności cieplnej, tak by jak najlepiej zabezpieczyć budynek przed powstawianiem tzw. mostków termicznych i utratą ciepła. Wśród dostępnych materiałów izolujących, doskonałe właściwości w tym zakresie posiada bardzo szczelna, a zarazem paroprzepuszczalna pianka poliuretanowa, której współczynnik przewodnictwa cieplnego to λ to 0,019-0,023W/(m2K).
Materiał ten cechuje się także wyjątkową przyczepnością do podłoży budowlanych, a dzięki doskonałemu przyleganiu do ocieplanej powierzchni, nie dopuszcza do powstawania szczelin pomiędzy izolacją a przegrodą. Pianka poliuretanowa się nie starzeje, co oznacza jej wysoką stabilność i zachowanie właściwości cieplnych przez cały okres użytkowania obiektu.
Znajomość tak podstawowego parametru, jakim jest współczynnik przewodzenia ciepła, pomoże nam świadomie wybrać najlepszą izolację dla swojego domu, mieszkania, czy budynku użytkowego. Podsumowując, warto zapamiętać, że im niższa lambda, tym lepsza izolacja, a materiałem izolacyjnym, który posiada niskie przewodnictwo cieplne i nigdy nas nie zawiedzie, jest sprawdzona na europejskim rynku budowlanym pianka poliuretanowa.
LEAVE A COMMNENT